Audyty energetyczne
Autor: Free Energy Technology Sp. z o.o., publikacja: 2017-04-28
Cel bezpośredni
Wyznaczenie wieloletniej strategii efektywności energetycznej. W celu sporządzenia ww. strategii niezbędne jest określenie szczegółowego bilansu energetycznego przedsiębiorstwa na podstawie rzeczywistych danych dotyczących zużycia energii, który będzie stanowił punkt wyjściowy określający aktualny stan przedsiębiorstwa w zakresie efektywności energetycznej. Jednocześnie celem prac jest przedstawienie działań natury organizacyjnej i inwestycyjnej zmierzających do zmniejszenia - racjonalizacji zużycia energii, kosztów energii oraz kosztów środowiskowych, przy zachowaniu bezpieczeństwa dla ciągłości jakości procesu produkcyjnego.
Podstawowe działania I etapu audytu są następujące:
- weryfikacja istniejącego stanu efektywności wykorzystania energii,
- ocena efektywności wykorzystania i dystrybucji energii, nośników energii i mediów – pełny bilans energetyczny przedsiębiorstwa,
- ocena efektywności funkcjonowania systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
- ocena możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- ocena możliwości zastosowania systemów skojarzonych,
- ocena energetyczna poszczególnych budynków w zakresie zapotrzebowania na ciepło i moc cieplną,
- ocena możliwości poprawy efektywności systemów oświetlenia,
- ocena możliwości poprawy efektywności systemów transportowych,
- ocena możliwości wykorzystania energii odpadowej,
- ocena zakresu i możliwości zastosowania systemu optymalnego zarządzania energią,
- ocena możliwości poprawy efektywności systemu sprężonego powietrza,
- ocena możliwości wprowadzenia systemu zarządzania energią zgodnie z normą ISO 50001,
- przeprowadzenie wstępnej oceny opłacalności poszczególnych rozwiązań energooszczędnych,
- określenie możliwości uzyskania oszczędności kosztów i zużycia energii w przedsiębiorstwie,
- wskazanie katalogu przedsięwzięć możliwych do realizacji.
Analiza wielokryterialna
Wyniki analiz dotyczące poszczególnych przedsięwzięć poddane zostaną analizie wielokryterialnej, w które poszczególne kryteria uzgodnione zostaną z zamawiającym. Analiza pozwoli na stworzenie rankingu przedsięwzięć możliwych do realizacji zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Etap II
Wybrane wspólnie z zamawiającym propozycje działań inwestycyjnych zostaną w ramach etapu II poddane analizie ekonomicznej pozwalającej na wskazanie technicznie i ekonomicznie najbardziej uzasadnionych usprawnień i działań.
Wariantowa analiza techniczno-ekonomiczna możliwych przedsięwzięć
Wyniki analiz posłużą do określenia koncepcji wariantów przedsięwzięć skutkujących obniżeniem kosztów energii, kosztów środowiskowych. W analizie wykorzystane zostaną wyniki audytu poszczególnych obiektów i instalacji, a także wyniki analizy możliwości wykorzystania ciepła odpadowego. Warianty te zostaną ocenione za pomocą typowych narzędzi ekonomicznych, takich jak: SPBT, NPV, IRR czy DGC. Ponadto zostanie przeprowadzona analiza kosztów w cyklu żywotności przedsięwzięcia. Wyniki analiz będą zawarte m.in. w „kartach przedsięwzięć audytu energetycznego”, które będą stanowiły załącznik do audytu energetycznego. Działania objęte analizą zostaną wycenione zgodnie z włożonymi nakładami inżynierów audytorów wykonujących analizę.
Ponadto, w zależności od wybranych przedsięwzięć analizy, możliwe są:
- pomiary szczelności instalacji sprężonego powietrza,
- badania termowizyjne budynków oraz instalacji w zakresie diagnostyki energetycznej,
- pomiary elektryczne urządzeń o największym poborze energii elektrycznej,
- audyty efektywności energetycznej dla wybranych przez zamawiającego przedsięwzięć przeprowadzanych w trybie projektu nowej ustawy o efektywności energetycznej.
Przewiduje się, że szczegółową analizą objętych będzie maksymalnie 5 przedsięwzięć wybranych wspólnie z zamawiającym. Przedsięwzięcia te zostaną wybrane z wykorzystaniem stworzonego w etapie I rankingu przedsięwzięć możliwych do realizacji w przedsiębiorstwie. Działania zostaną przeanalizowane także pod kątem możliwego finansowania poszczególnych przedsięwzięć zarówno z wykorzystaniem środków krajowych czy unijnych, wsparciem poprzez system certyfikatów (np. białych) lub z wykorzystaniem modelu finansowania EPC. Istnieje możliwość zwiększenia liczby analizowanych przedsięwzięć, co jednak wiąże się z dodatkowym kosztem związanym z ich analizą. Przewiduje się, że okres realizacji szczegółowej analizy dla przedsięwzięć rozłoży się na wiele lat, a koszty tych prac będą podlegać każdorazowej wycenie. W pierwszej kolejności w oparciu o nasze dotychczasowe doświadczenia rekomenduje się realizację przedsięwzięcia polegającego na modernizacji oświetlenia.
Etap III
Przygotowanie gotowego raportu z przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa gotowego do wysłania do Urzędu Regulacji Energetyki.
Realizacja audytu
Audyt będzie wykonany przy współpracy profesjonalnej grupy specjalistów, posiadających stosowne uprawnienia do ich przeprowadzenia oraz duże doświadczenie w tym zakresie. Audytor przeprowadzi audyt zgodnie z harmonogramem ustalonym z zamawiającym.
Dodatkowe informacje
W zakresie etapu II możliwa jest szczegółowa analiza energetyczna budynków, w tym analiza zgodna z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 września 2015 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Audyt przewiduje analizę stanu termicznego przegród, wyznaczenie maksymalnych strat ciepła oraz rocznego zapotrzebowania na ciepło oraz moc cieplną. Ocena przegród zostanie przeprowadzona w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną lub tam, gdzie to możliwe, w oparciu o wizję przeprowadzoną przez audytora. Ocenie poddane zostaną także wewnętrzne instalacje grzewcze. Uzyskane wyniki zostaną skonfrontowane z bilansem energetycznym całego zakładu.
Celem analiz dla budynków jest określenie zapotrzebowania na moc w źródle oraz kosztu zużywanego nośnika, a także ocena ekonomiczna zasadności termomodernizacji poszczególnych obiektów oraz określenie stanu technicznego i sposobu eksploatacji urządzeń ciepłowniczych. Analiza sieci obejmie ocenę stanu systemu dystrybucji ciepła na terenie zakładu z wykorzystaniem rzeczywistych pomiarów z dostępnych liczników.
Analiza zasobów i jakości ciepła odpadowego oraz możliwości jego wykorzystania
W zakładzie w wyniku realizowanych procesów produkcyjnych powstaje ciepło odpadowe o różnej jakości. W ramach audytu oceniona zostanie wielkość zasobów ciepła odpadowego, ich zmienność oraz temperatura nośników ciepła. W oparciu o uzyskane dane oraz wyniki analiz dla budynków oraz potrzeb cieplnych instalacji technologicznych zostanie opracowana analiza techniczno- ekonomiczna wykorzystania ciepła odpadowego.
W przypadku wystąpienia konieczności uzupełnienia lub modyfikacji audytu na wniosek Urzędu Regulacji Energetyki po złożeniu raportu dobry wykonawca może zagwarantować bezpłatną korektę uwzględniającą uwagi.
Opracował:
Marek Tomczewski
Good Energy